Експерти про пенсію | Фонд місцевої демократії
Фонд місцевої демократії
Foundation of Local Democracy,
Kharkiv Ukraine
Фонд місцевої демократії (ФМД) - громадська неприбуткова організація, аналітичний центр(THINK TANKS), метою якого є вплив на економічні, політичні та соціальні процеси в Україні, сприяння місцевому самоврядуванню, проведенню реформ, розвитку громадянського суспільства та демократії

Експерти про пенсію

IMA62454 «На пенсію – не раніше, ніж відпрацюєш 35 років», – експерт РПР

11 жовтня в дію вступив закон про пенсійну реформу, який закріплює осучаснення пенсій та збільшення мінімального страхового стажу. Якщо перша новація є великим позитивом для тих, хто вже вийшов на пенсію, то друга викликає багато запитань у тих, кого це очікує в майбутньому. Про це розповів Юрій Ганущак, експерт РПР у програмі «Реформи: інструкції до використання» на хвилі Громадського Радіо.
«Найшвидше, коли людина тепер може піти на пенсію – приблизно у 57 років при умові, якщо почати працювати в 17 років і працювати 40 років. В будь-якому випадку – хочете на пенсію раніше 60 років – мусите показати 40 років страхового стажу», – коментує Юрій Ганущак, експерт РПР.
Експерт наголошує, що мова йде не про робочий стаж, що мало значення до 2001 року, а про страховий. Тож можна ніде не працювати, однак добровільно сплачувати страхові внески до Пенсійного Фонду і таким чином напрацьовувати собі страховий стаж.
Загалом мінімальний страховий стаж для отримання права на пенсію – 35 років. Однак багато українців до цього моменту не працювали офіційно і можуть не встигнути до 60-65 років набрати 35 років страхового стажу.
«Закон розуміє, що минулі роки дехто не реєструвався – свідомо чи ні. Тому, починаючи з завтрашнього дня, це 25 років. І це сигнал – починай платити внески. Державу не цікавить, офіційну зарплату ти маєш чи ні. Але якщо ти збираєшся мати пенсію, піди у Пенсійний фонд, зареєструйся і плати внески», – дає рекомендацію експерт.
До слова, страховий стаж можна… докупити. Вартість одного страхового року – 17 тисяч гривень. Придбати можна не більше 5 років стажу.
Юрій Ганущак зауважує, що ці кошти будуть вираховані з пенсії того, хто купує страховий стаж.
Якщо ж українець все ж не набере 35 років страхового стажу — він виходить на пенсію у 65 років.
«А далі отримуєте пенсію на рівні менше, ніж прожитковий мінімум, і фактично, це називається соціальна допомога», -підсумовує Юрій Ганущак.
«Розмір вашої пенсії залежить від вас. Просто платіть більше», – експерт РПР
11 жовтня вступив в дію закон, який затверджує осучаснення пенсій та затверджує дату старту накопичувального рівня пенсійної системи. Однак українці мають всі важелі, щоб вплинути на свою майбутню пенсію вже зараз, не очікуючи на старт другого рівня пенсійної системи. Про це розповів Юрій Ганущак, експерт РПР у програмі «Реформи: інструкції до використання» на хвилі Громадського Радіо.
Розмір майбутньої пенсії залежить від страхових внесків, накопичених за час страхового стажу українця.
«Ваші страхові внески -це відкладені ваші кошти, а не податок. І вони найкраще зберігаються саме у Пенсійному фонді. Це краще, ніж депозит. А тут всі пенсійні внески захищені, і відслідковують ріст середньої зарплати і ріст інфляції в однаковій пропорції. А коли рахується, то ділиться на середню зарплату. Закон дозволяє вам прийти в Пенсійний фонд і укласти договір добровільних внесків», – коментує Юрій Ганущак, експерт РПР.
Якщо українець працював лише як найманий працівник, то всі страхові внески за нього сплачує роботодавець, що, власне кажучи, ніяк не відміняє права на додаткові виплати на добровільній основі до ПФУ. Тож чим вища була у найманого працівника зарплата, тим вищою буде і пенсія.
«Якщо ви самозайняті, то роль відіграють внески. Закон каже, що ви маєте щомісяця платити внески, не менші, ніж 22% від мінімальної зарплати за цей період. В цьому є дуже цікава річ, яку потрібно знати заробітчанам. Держава сказала: Бог з ним, що ви працюєте десь у Польщі, але по статті 12 ви можете прийти в Пенсійний фонд і укласти договір добровільних внесків», коментує Юрій Ганущак.
Однак експерт наголошує на тому, що сплата 22% дасть на виході мінімальну пенсію. Тим, хто бажає отримувати більшу пенсію, варто сплачувати більші внески.
Юрій Ганущак наголошує – пенсія українця значною мірою тепер залежить від нього самого. І навіть якщо він сплачував страхові внески в Пенсійний Фонд, однак живе за кордоном – має змогу отримувати свою українську пенсію.
«Якщо є міжнародні договори щодо пенсійного забезпечення, то українець може отримувати пенсію за кордоном. Йому перерахують українську пенсію до того, що він там заробив за кордоном. Державу не цікавить, офіційну зарплату ти маєш чи ні. Але якщо ти збираєшся мати пенсію, піди у Пенсійний фонд, зареєструйся і плати внески», – підсумовує експерт.
Нагадаємо, закон також визначає старт і закладає основу для наступного рівня пенсії системи – накопичувального. Офіційна дата старту – 1 січня 2019 року.

Проект «Комунікатор реформ – підтримка процесу висвітлення та імплементації реформ на регіональному рівні у синергії засобів масової інформації, організацій громадського суспільства та експертного середовища». Виконавці – Благодійний Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва», ПГО ТРК “Громадське радіо”. Партнер – Реанімаційний пакет реформ (РПР), ГО «Фонд місцевої демократії» (Харків).

Проект здійснюється в рамках програми “Просування реформ в регіони”, що реалізується громадськими організаціями «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» та “Європейська правда” за фінансової підтримки ЄврОставить комментарий
Інші матеріали

Форум «Безпека Сходу України в умовах гібридної війни: виклики 2019 року»
Форум «Безпека Сходу України в умовах гібридної війни: виклики 2019 року»

Представництво Фонду Конрада Аденауера в Україні та Фонд [Читати далі]

Судова реформа і громадськість: інструменти впливу
Судова реформа і громадськість: інструменти впливу

Як громадськість може вплинути на судову реформу: у Харкові [Читати далі]

Поліція та громада: що можна робити разом для миробудівництва
Поліція та громада: що можна робити разом для миробудівництва

Фонд місцевої Демократії (Харків) разом з Міністерством [Читати далі]

Профілактика корупції: боротися чи контролювати?
Профілактика корупції: боротися чи контролювати?

Вчора, 13 червня, експерти Фонду місцевої демократії харківського [Читати далі]

Чому гальмується реформа поліції?- круглий стіл
Чому гальмується реформа поліції?- круглий стіл

Прес-анонс Круглий стіл «Чому гальмується реформа поліції? [Читати далі]

Розділи

 • МС (134)
 • ГС (147)
 • Зверніть увагу (61)
 • Блог (8)
 • Моніторинг видачі віз (2007-2012) (6)
 • Адміністративні послуги (61)
 • Адміністративні послуги. Харків (89)
 • Європейська інтеграція (23)
 • Конкурси (8)
 • Бібліоміст (6)
 • Культура діалогу (64)
 • Діалоги заради миру (25)
 • Новини (275)
 • Статті (32)
 • Видання ФМД (20)

Olga Miroshnyk, Head Foundation of Local Democracy
12, Movchanovskyi vyizd, Office 13 Kharkiv, Ukraine 61001
Phone: +380501626045
E-mail: mirfmd@gmail.com, Web-site: www.fmd.kh.ua Facebook: FMD