Аналіз новин у сфері місцевого самоврядування та реформи децентралізації у законодавчому полі дозволяє виокремити найголовніші події. Нижче — стислий огляд найбільш значущий подій та новин, які у період з серпня по вересень 2022 року.
Робота над новою редакцією законопроєкту про місцеве самоврядування припинена, робоча група розформована. Планується підготовка Муніципального кодексу, але після внесення змін до Конституції України.
30 серпня у Верховній Раді України не вистачило лише трьох голосів, щоб проголосувати у першому читанні за законопроєкт №6504 «Про службу в органах місцевого самоврядування». Хоча Рада Європи надала позитивний висновок до законопроєкту.
27 серпня уряд вніс зміни до постанови «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану» від 9 червня 2021 р. №590. Зміни розширюють перелік бюджетних видатків на соціальну сферу, освіту та медицину в умовах воєнного стану.
Також передбачені зміни, які дозволять органам державної влади контролювати надходження й витрати коштів благодійної та інших видів допомог органами місцевого самоврядування та органами державної влади. Окрім цього – швидко реалізовувати нагальні завдання цими коштами, які по факту є додатковими надходженнями до місцевих бюджетів.
Народні депутати зареєстрували у Верховній Раді України законопроєкт №8056 «Проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення повноважень органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у період дії воєнного стану».
У проєкті — якісніше виписана норма, що передбачає можливість голови громади бути начальником військової адміністрації населеного пункту. Також проєкт спрощує бюрократичні процедури працевлаштування працівників військових адміністрацій населених пунктів, зокрема колишніх службовців, в ОМС.
21 вересня Верховна Рада України прийняла в цілому зміни до Податкового кодексу України (законопроєкт № 7668-д). Відповідно до проєкту закону, місцеві бюджети знову отримуватимуть надходження від акцизного податку з пального.
Важливою подією для місцевого самоврядування став IX Всеукраїнський Форум місцевого самоврядування, який 22 вересня пройшов у Львові. Учасники Форуму виробили пропозицію щодо підготовки законопроєкту про агломерацію. Презентація концепції законопроєкту пояснила його важливість для громад та держави, а також чому саме зараз запропоновані підходи мають шанс стати законом.
Детальніше — у добірці новин та повідомлень.
НОВИНИ ЗАКОНОДАВЧОГО РЕГУЛЮВАННЯ ПРОЦЕСІВ РЕФОРМИ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ТА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
- 21 вересня Верховна Рада України прийняла в цілому зміни до Податкового кодексу України (законопроєкт № 7668-д)
- Законопроєкт про внесення змін до Закону України «Про співробітництво територіальних громад» щодо упорядкування окремих питань співробітництва територіальних громад №5742 прийнятий за основу
- На розгляд парламенту внесено проєкт закону щодо вдосконалення повноважень органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у період дії воєнного стану (реєстр. №8056)
- Проєкт закону про Державний бюджет України на 2023 рік представлено у Верховній Раді України 22 вересня
- Гуманітарна, благодійна та інші види допомог громадам: яких змін потребує урядова постанова №590
- 27 серпня уряд вніс зміни до постанови «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану» від 9 червня 2021 р. №590, розширивши перелік бюджетних видатків на соціальну сферу, освіту та медицину в умовах воєнного стану
- Час для агломерацій. Обговорення законопроєкту.
- Рада Європи надала новий висновок стосовно проєкту закону «Про службу в органах місцевого самоврядування» (№6504)
- 19 липня 2022 року набрав чинності Закон України №2352 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин»
НОВИНИ ТА ПОДІЇ
- Посадовим особам ОМС дозволили отримувати допомогу, працювати за сумісництвом і спростили звітність
- Нові стандарти діловодства в органах місцевого самоврядування: що змінилося у діях керівника
- Війна не сприяє розвитку місцевої демократії і демократії в цілому, тому демократичні країни мають робити усе можливе для перемоги України, — В’ячеслав Негода
НОВИНИ БЮДЖЕТНОЇ СФЕРИ
- Експерти проаналізували доходи бюджетів територіальних громад за 7 місяців 2022 року
- Проєкт Державного бюджету 2023: яким він буде для громад (інфографіка)
- Місцеві бюджети громад 2023 рік: планування доходів та видатків — експертні відеокоментарі
- Особливості складання проєктів місцевих бюджетів на 2023 рік ‒ огляд основних показників та роз’яснення для громад
- Оплата праці в ОМС та бюджетних установах під час воєнного стану – U-LEAD знайомить громади із законодавчими змінам
СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ, ПІДРУЧНИКИ ДЛЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
- Агломерація — це нова форма продовження децентралізації
- Як громади застосовують законодавство щодо інституту старост – дослідження
- Робота громад в умовах воєнного стану – дайджест АМУ
ВІДНОВЛЕННЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ПІСЛЯ ДЕОКУПАЦІЇ
- Центр експертизи доброго врядування Ради Європи у межах програми «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні» підготував рекомендації щодо відновлення місцевого самоврядування
- Маркіян Дацишин, консультант Ради Европи: «Як відновити місцеве самоврядування від наслідків війни?»
- Юрій Ганущак: «Наскільки дієздатною є місцева влада у звільнених містах»
Матеріал підготувала Ольга Мірошник,
Голова Правління Фонду Місцевої Демократії,
регіональна координаторка Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN у Харківському регіоні
https://www.facebook.com/UkrainianPlan/photos/a.205031373656193/1342983116527674/