Отже, В’ячеслав Негода високо оцінив реформу децентралізації й зазначив, що місцеве самоврядування України під час війни може стати взірцем для Європи.
Водночас викликів у функціонуванні місцевого самоврядування не меншає. Одним з них в умовах воєнного стану стала швидка зміна законодавства. З наслідками такого явища громади стикаються майже щодня. Усі законопроєкти й постанови, які були прийняті в липні, тепер мають однакове закінчення: «в умовах воєнного стану», Наприклад, Закон України №2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» для посадових осіб місцевого самоврядування.
Також 27 липня набрав чинності Закон України №2390 «Про внесення змін до розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України щодо посилення гнучкості місцевих бюджетів та підвищення оперативності прийняття рішень».
Надходження до бюджетів територіальних громад за 5 місяців 2022 року складають 68,3% всіх надходжень місцевих бюджетів, що за обсягом в 4,4 раза більше, ніж надходження до обласних бюджетів загалом. Ці показники свідчать про те, що децентралізація продемонструвала міцність фінансової основи територіальних громад та їхню здатність швидко адаптуватися до ситуації.
Це вкрай важливо для громад, адже саме бюджети місцевого самоврядування складають основу стійкості місцевих фінансових ресурсів. Помісячний обсяг надходжень з початку 2022 року продемонстрував, що уже з травня почалося зростання надходжень до місцевих бюджетів. Це дозволило підтримувати економіку країни загалом.
Крім того, відтепер громади зможуть більш оперативно та ефективно використовувати кошти зі спецфонду для розв’язання першочергових питань.
Більше про бюджетну ситуацію можна дізнатися тут.
Триває робота з напрацювання пропозицій щодо відновлення України та місцевого самоврядування після війни. Верховна Рада ухвалила закон, який визначає основні засади відновлення та розвитку регіонів і громад.
Також 14 липня відбулося засідання президії Конгресу місцевих та регіональних влад, на якому відбулася презентація плану відновлення України.
Науковці та громадські експерти сформулювали документ «Бачення України — 2030». У доступній формі він містить бачення різних сфер організації суспільного й державного життя, а також державної політики загалом.
За словами голови правління Центру політико-правових реформ Ігоря Коліушка, насамперед слід подумати про ті найскладніші реформи, які чекають на нас після перемоги, і про можливості, які фактично відкриває наша перемога.
Ще одним важливим рішенням стала ініціатива Мінрегіону допомагати громадам швидко знаходити актуальну інформацію. Так, на порталі «Децентралізація» створена рубрика «Важливі під час воєнного стану роз’яснення для місцевої влади і жителів громад». Вона містить офіційні й експертні рекомендації, корисні для місцевої влади та жителів громад в умовах війни. А в рубриці «Діяльність в умовах окупації» можна дізнатися, як діяти місцевій владі і як поводитися жителям громад в окупації; як отримувати й надавати освітні, медичні та соціальні послуги.
Деталі — у добірці новин та повідомлень.
НОВИНИ ЗАКОНОДАВЧОГО РЕГУЛЮВАННЯ РЕФОРМИ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ Й МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
- Верховна Рада ухвалила закон, який визначає основні засади відновлення та розвитку регіонів і громад
- Верховна Рада розмежувала функції державних і місцевих органів у справах дітей
- Держава розширила можливості органів місцевого самоврядування використовувати власні кошти
- В Парламенті розпочалася робота над урядовим законопроектом про службу в органах місцевого самоврядування
- Робота з посадовими інструкціями посадових осіб місцевого самоврядування
- Рекомендації стосовно формування політики з питань Плану відновлення місцевого самоврядування від наслідків війни
- Висновок Ради Європи щодо Плану відновлення місцевого самоврядування від наслідків війни
ПОДІЇ
- Відбулося засідання президії Конгресу місцевих та регіональних влад, на якому був презентований план відновлення України
- На Міжнародній конференції у Швейцарії Олексій Чернишов презентував План регіонального відновлення та розвитку України
- Європейський альянс міст та регіонів для відбудови України офіційно почав діяти
СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ, ПІДРУЧНИКИ
- Служба в органах місцевого самоврядування в умовах війни: добірка корисної інформації від НАДС
- НАДС відповіло на запитання громад щодо дії Закону №2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»
- Як місцеве самоврядування протистоїть війні. Аналіз виконання місцевих бюджетів за 5 місяців 2022 року
- Що варто оновити в чинному Законі України «Про службу в органах місцевого самоврядування»?
- Місцеве самоврядування під час війни
- Відновлення України: що, як і задля чого мають зробити центральна та муніципальна влада
Матеріал підготувала Ольга Мірошник,
Голова Правління Фонду Місцевої Демократії,
регіональна координаторка Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN у Харківському регіоні
Детальніше — у підсумках подій та новин у сфері місцевого самоврядування й децентралізації за липень від координаторки Мережі UPLAN у Харківському регіоні Olga Miroshnyk: https://bit.ly/3Jmgeik