Місцеве самоврядування в умовах воєнного стану, липень | Фонд місцевої демократії
Фонд місцевої демократії
Foundation of Local Democracy,
Kharkiv Ukraine
Фонд місцевої демократії (ФМД) - громадська неприбуткова організація, аналітичний центр(THINK TANKS), метою якого є вплив на економічні, політичні та соціальні процеси в Україні, сприяння місцевому самоврядуванню, проведенню реформ, розвитку громадянського суспільства та демократії

Місцеве самоврядування в умовах воєнного стану, липень

Без названия

Отже, В’ячеслав Негода високо оцінив реформу децентралізації й зазначив, що місцеве самоврядування України під час війни може стати взірцем для Європи.

Водночас викликів у функціонуванні місцевого самоврядування не меншає. Одним з них в умовах воєнного стану стала швидка зміна законодавства. З наслідками такого явища громади стикаються майже щодня. Усі законопроєкти й постанови, які були прийняті в липні, тепер мають однакове закінчення: «в умовах воєнного стану», Наприклад, Закон України №2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» для посадових осіб місцевого самоврядування.

Також 27 липня набрав чинності Закон України №2390 «Про внесення змін до розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України щодо посилення гнучкості місцевих бюджетів та підвищення оперативності прийняття рішень».

Надходження до бюджетів територіальних громад за 5 місяців 2022 року складають 68,3% всіх надходжень місцевих бюджетів, що за обсягом в 4,4 раза більше, ніж надходження до обласних бюджетів загалом. Ці показники свідчать про те, що децентралізація продемонструвала міцність фінансової основи територіальних громад та їхню здатність швидко адаптуватися до ситуації.

Це вкрай важливо для громад, адже саме бюджети місцевого самоврядування складають основу стійкості місцевих фінансових ресурсів. Помісячний обсяг надходжень з початку 2022 року продемонстрував, що уже з травня почалося зростання надходжень до місцевих бюджетів. Це дозволило підтримувати економіку країни загалом.

Крім того, відтепер громади зможуть більш оперативно та ефективно використовувати кошти зі спецфонду для розв’язання першочергових питань.

Більше про бюджетну ситуацію можна дізнатися тут.

Триває робота з напрацювання пропозицій щодо відновлення України та місцевого самоврядування після війни. Верховна Рада ухвалила закон, який визначає основні засади відновлення та розвитку регіонів і громад.

Також 14 липня відбулося засідання президії Конгресу місцевих та регіональних влад, на якому відбулася презентація плану відновлення України.

Науковці та громадські експерти сформулювали документ «Бачення України — 2030». У доступній формі він містить бачення різних сфер організації суспільного й державного життя, а також державної політики загалом.

За словами голови правління Центру політико-правових реформ Ігоря Коліушка, насамперед слід подумати про ті найскладніші реформи, які чекають на нас після перемоги, і про можливості, які фактично відкриває наша перемога.

Ще одним важливим рішенням стала ініціатива Мінрегіону допомагати громадам швидко знаходити актуальну інформацію. Так, на порталі «Децентралізація» створена рубрика «Важливі під час воєнного стану роз’яснення для місцевої влади і жителів громад». Вона містить офіційні й експертні рекомендації, корисні для місцевої влади та жителів громад в умовах війни.  А в рубриці «Діяльність в умовах окупації» можна дізнатися, як діяти місцевій владі і як поводитися жителям громад в окупації; як отримувати й надавати освітні, медичні та соціальні послуги.

Деталі — у добірці новин та повідомлень.

НОВИНИ ЗАКОНОДАВЧОГО РЕГУЛЮВАННЯ РЕФОРМИ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ Й МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

ПОДІЇ

СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ, ПІДРУЧНИКИ

Матеріал підготувала Ольга Мірошник
Голова Правління Фонду Місцевої Демократії,
регіональна координаторка Громадської мережі публічного права
та адміністрації UPLAN у Харківському регіоні

Детальніше — у підсумках подій та новин у сфері місцевого самоврядування й децентралізації за липень від координаторки Мережі UPLAN у Харківському регіоні Olga Miroshnyk: https://bit.ly/3JmgeikОставить комментарий
Інші матеріали

Дайджест новин та подій березня в місцевому самоврядуванні
Дайджест новин та подій березня в місцевому самоврядуванні

ЗАКОНОДАВЧИЙ ПРОЦЕС Минулого місяця уряд схвалив законопроєкти [Читати далі]

Децентралізація та місцеве самоврядування в січні – дайджест новин
Децентралізація та місцеве самоврядування в січні – дайджест новин

Реформа децентралізації триває. Зокрема, у 2023 році заплановано [Читати далі]

Реформа децентралізації та МС під час війни
Реформа децентралізації та МС під час війни

76,5% українців і українок вважають, що реформу місцевого [Читати далі]

Дайджест новин у сфері місцевого самоврядування за листопад 2022
Дайджест новин у сфері місцевого самоврядування за листопад 2022

Реформа місцевого самоврядування стала одним із головних [Читати далі]

Розділи

 • МС (179)
 • ГС (194)
 • Зверніть увагу (73)
 • Блог (30)
 • Моніторинг видачі віз (2007-2012) (6)
 • Адміністративні послуги (61)
 • Адміністративні послуги. Харків (91)
 • Європейська інтеграція (30)
 • Конкурси (8)
 • Бібліоміст (6)
 • Культура діалогу (69)
 • Діалоги заради миру (27)
 • Новини (322)
 • Статті (65)
 • Видання ФМД (23)

Olga Miroshnyk, Head Foundation of Local Democracy
12, Movchanovskyi vyizd, Office 13 Kharkiv, Ukraine 61001
Phone: +380501626045
E-mail: mirfmd@gmail.com, Web-site: www.fmd.kh.ua Facebook: FMD