Не допустити референдум за чинним Законом  | Фонд місцевої демократії
Фонд місцевої демократії
Foundation of Local Democracy,
Kharkiv Ukraine
Фонд місцевої демократії (ФМД) - громадська неприбуткова організація, аналітичний центр(THINK TANKS), метою якого є вплив на економічні, політичні та соціальні процеси в Україні, сприяння місцевому самоврядуванню, проведенню реформ, розвитку громадянського суспільства та демократії

Не допустити референдум за чинним Законом

IMG_4212– до такого висновку дійшли учасники заходу «Вся правда про референдум» який пройшов11 червня у Фонді місцевої демократії.  В прес-ланчі прийняли участь журналісти та громадські діячі.

Представники Коаліції громадських організацій «За чесний референдум» Ольга Мірошник, Вікторія Черевко та фахівець з державного управління Олег Конотопцев познайомили присутніх із Законом «Про всеукраїнський референдум»  (ухвалений 6 листопада 2012 р.) і показали постатейно, що проведення референдуму за цим Законом може знищити в Україні свободу слова, політичну конкуренцію і допомогти встановити диктатуру.

Були озвучені 5 жахливих наслідків Закону про референдум:

 1. Втрата незалежності. Референдум дозволяє Президенту переписати Конституцію і ліквідувати парламент. Закон не забороняє голосувати за скасування незалежності України чи конфіскацію майна її громадян.
 2. Знищення Конституції. На референдумі можна «прийняти» нову і тим самим знищити чинну Конституцію. В нову Конституцію влада може вписати все, що заманеться – від скасування всенародних виборів президента до членства України в будь-яких коаліціях і союзах.
 3. Ліквідація Верховної ради. Від імені народу Президент має право за цим Законом штампувати будь-які закони без Верховної Ради. Ніяких обговорень, перших-других читань , поправок та дискусій не передбачено, тільки «так» і «ні»
 4. Узаконення цензури. Під час процесу референдуму ЗМІ забороняється агітувати за або проти питання референдуму, поширювати інформацію,спрямовану на спонукання громадян голосувати за або проти без угод про розміщення матеріалів (ч.6 ст.76)
 5. Встановлення диктатури. Ініціювати, провести референдум і підрахувати голоси може тільки президент.

Після обговорення журналісти отримали Пам’ятку – витяги з «Закону про всеукраїнський референдум», де детально роз’яснено, які права вони мають під час референдуму. Точніше сказати – що вони цього разу практично НЕ МАЮТЬ ніяких прав.

«Законопроект не просто плохой, а ужасный. Он абсолютно антиконституционный и еще и принят неконституционно, – возмутился в разговоре с «Главредом» Тарас Чорновил. – Это тот законопроект, против которого в зале стоило поднимать бучу, скандалить, добиваться чего-то и отвоевывать».
Оппозиция таки подняла «бучу». Правда, уже постфаткум. Гневные комментарии появились уже после того, как все было сделано. Впрочем, у оппозиционеров есть хоть и небольшое, но оправдание, — основная битва тогда шла на проблемных округах.

«Батькивщина» и «Удар» потребовали немедленной отмены закона. Министр чрезвычайных ситуаций Виктор Балога посоветовал Президенту его заветировать. «Нынешний вариант закона закладывает такие основы для применения админресурса при формировании комиссий референдума, что Первомайск и Обухов покажутся всем цветочками», – написал он на своей страничке в Фейсбуке.

И действительно, по сути, проконтролировать референдум или пожаловаться на какие-то процедурные моменты смогут только инициаторы. Хотя справедливости ради надо отметить, что и предыдущий закон о референдуме был несовершенен. Например, он не предусматривал на участках наблюдателей.

Народный депутат Юрий Ключковский также убежден, что референдум будет абсолютно манипулятивным. «Вместо средства народного волеизъявления референдум станет способом, когда на народный «одобрямс» будет выноситься то, что выгодно власти».

Более всего в оппозиции опасаются, что новая Конституция, принятая на референдуме, обеспечит Виктору Януковичу избрание на второй срок путем голосования в парламенте.

Довідка: Перший у світі референдум провів Наполеон Бонапарт для того, щоб освятити свою диктатуру волею народу. Тоді Наполеона підтримали понад 99% громадян – за офіційними підрахунками, звичайно. Референдуми так сподобалися Наполеону, що він протягом 3-х років прийняв три нових Конституції, в яких остаточно закріпив своє панування. На всіх референдумах він завжди отримував до 99% голосів.Цим досвідом користувалися авторитарні правителі наступних епох, щоб ствердити свою диктатуру і прикрити її «волею народу». Так ,наприклад, після всенародного референдуму Франко(Іспанія) правив майже 30 років.

   Наразі в Європі не зловживають референдумами. Навчені гірким досвідом, в Німеччині взагалі немає інституту референдумів, а в Швейцарії та інших країнах вони проводяться переважно на місцевому рівні для вирішення місцевих проблем. В таких країнах як Канада, США, Німеччина вони не проводяться взагалі. (Для довідки використані матеріали з презентації Тараса Шамайди).

Ольга Мірошник, голова Фонду місцевої демократії, Харків

 Оставить комментарий
Інші матеріали

Інтелектуали між суспільством і владою
Інтелектуали між суспільством і владою

Який вплив на громадську думку мають інтелектуали? Яку роль — [Читати далі]

Чем децентрализация отличается от федерализации
Чем децентрализация отличается от федерализации

ЗАЧЕМ НУЖНА РЕФОРМА? – Здравствуйте, меня зовут Инна Павловна. [Читати далі]

НЕЗРУЧНЕ ВИКОНАННЯ ЗАКОНУ ПРО ЗРУЧНОСТІ
НЕЗРУЧНЕ ВИКОНАННЯ ЗАКОНУ ПРО ЗРУЧНОСТІ

Ще у вересні 2012 року в Україні було прийнято закон «Про [Читати далі]

Спецподразделение “Ягуар” говорите?
Спецподразделение “Ягуар” говорите?

Спецподразделение “Ягуар” говорите? освободили [Читати далі]

Розділи

 • МС (147)
 • ГС (162)
 • Зверніть увагу (67)
 • Блог (10)
 • Моніторинг видачі віз (2007-2012) (6)
 • Адміністративні послуги (61)
 • Адміністративні послуги. Харків (89)
 • Європейська інтеграція (25)
 • Конкурси (8)
 • Бібліоміст (6)
 • Культура діалогу (69)
 • Діалоги заради миру (27)
 • Новини (290)
 • Статті (41)
 • Видання ФМД (23)

Olga Miroshnyk, Head Foundation of Local Democracy
12, Movchanovskyi vyizd, Office 13 Kharkiv, Ukraine 61001
Phone: +380501626045
E-mail: mirfmd@gmail.com, Web-site: www.fmd.kh.ua Facebook: FMD