Судова реформа і громадськість: інструменти впливу | Фонд місцевої демократії
Фонд місцевої демократії
Foundation of Local Democracy,
Kharkiv Ukraine
Фонд місцевої демократії (ФМД) - громадська неприбуткова організація, аналітичний центр(THINK TANKS), метою якого є вплив на економічні, політичні та соціальні процеси в Україні, сприяння місцевому самоврядуванню, проведенню реформ, розвитку громадянського суспільства та демократії

Судова реформа і громадськість: інструменти впливу

IMG_7007Як громадськість може вплинути на судову реформу: у Харкові шукали відповідь на тренінгу для експертів громадських організацій.
24 липня у Харкові відбувся тренінг для керівників, експертів та правників громадських організацій «Судова реформа: точки дотику та інструменти впливу громадськості», організований Центром політико-правових реформ за підтримки Європейського союзу та Громадської мережі публічного права та адміністрації.
IMG_7075

08_n

Захід зібрав 30 учасників з Харківської, Сумської, Дніпровської та Полтавської областей. Три експерти Центру політико-правових реформ – Роман Куйбіда, Юлія Кириченко та Максим Середа – ділилися досвідом та відповідали на питання: як можна вплинути на судову реформу, якісно проаналізувати її досягнення, що таке конституційна скарга і які до неї є вимоги? Зокрема, серед ефективних інструментів впливу виділили:
1. Моніторинг.
2. Громадську експертизу.
3. Звернення про притягнення до відповідальності.
4. Профайлінг.
5. Громадські та/або журналістські розслідування.
IMG_7094У ході тренінгу було оглянуто найважливіші кроки, зроблені владою для запровадження судової реформи, та її сьогоднішні результати. Учасники разом зі спікерами згадали початок перевірки суддів «Майдану» у 2014 році, невдалу спробу запровадити оцінювання суддів у 2015, зміни до Конституції щодо правосуддя, які відбулися у 2016 році, формування нового Верховного суду у 2017 році та початок розгляду конституційних скарг у 2018. У якості оцінки результативності реформи учасникам тренінгу було запропоновано ознайомитися з результатами соціологічного дослідження, яке проводилося серед громадян нашої країни. Виявилося, що вдалою її вважають лише 0,8% громадян:
• 43% вважають її повністю провальною;
• переважно неуспішною – 30,1%;
• переважно успішно – 9,5%.
Максим Юрченко, учасник тренінгу і журналіст ГО “Антикорупційний блок учасників АТО”, припустив, що така недовіра громадськості стала результатом необізнаності – люди не довіряють тому, чого не знають: “У проведенні реформ важливу роль відіграє розбудова громадського суспільства. Насамперед люди мають зрозуміти, що держава належить усьому народу, а не тільки представникам влади. Тоді ми побачимо якісь зсуви”
Андрій Синяков, тренер БО “Сердце воїна”, представник “Школи інженерів милосердя” розповів історію з власного досвіду, поясняючи, що гальмує реформу судову владу. За його словами, – радянський спадок:
IMG_7060“Я з Антрациту. Коли наше місто захопили, я декілька разів публічно виступив, висловлюючи свою проукраїнську позицію, і за це потрапив до полону. Отримав свій негативний досвід. Мені вдалося втекти. Та перебуваючи у будівлі суду, у підвалі без вікон і можливості хоча б прилягти, я уявив собі відчуття людини, яку там тримали в очікуванні вироку в мирний час, замислився над нашою судовою системою, яка має не меті покарати людину, завдаючи їй і фізичних, і психологічних страждань. Такий метод – спадок Радянського Союзу. А ось у Скандинавських країнах, наприклад, судова система спрямована на те, щоб людина усвідомила, що зробила і якої шкоди накоїла. Така різниця змусила мене ще раз замислитися. Тому я прийшов на цей тренінг розібратися, що сьогодні робиться для реформування судової системи. Для цього дуже у нагоді стала карта судової реформи, запропонована експертами, де чітко позначено, які кроки були зроблені, починаючи з 2014 року. На мій погляд, усі реформи в України гальмуються вже усталеними зв’язками і розуміннями, які не дають можливості зробити впевнений крок вперед. Домогтися їхнього зруйнування може допомогти просвітницька діяльність, якою займаємося і ми. Тому набутими на цьому тренінгу знаннями я буду ділитися з колегами”
08_nНаталка Лебедь з ГО “Бюро правничих комунікацій” розповіла про вплив громадськості на реформування судової гілки влади і про необхідність подібних тренінгів:
“Головне у проведенні реформ – не давати владі спокою. Наша громадська організація, починаючи з 2015 року, веде активну комунікаційну діяльність, насамперед, спрямовану на діалог між громадськістю і судами. Проводимо зустрічі, аби з’ясувати, чим можемо бути корисними судам. В той же час, ми контролюємо їхню комунікаційну діяльність. Ми провели моніторинг сторінок судів, виробили власні критерії, обробили та проаналізували дані, потім провели ряд зустрічей з судами, обговорили результати, спитали про допомогу і пообіцяли спостерігати за їхньою діяльність і надалі, збиратися для дискусій ще не один раз. А такі тренінги дають можливість з’ясувати, чи правильно ми, медійники, комунікаційники, викладачі, науковці і активісти, розуміємо одні й ті ж самі процеси. Ці зустрічі – можливість якось вирівняти наші розуміння, десь на місці їх скорегувати”

Аліна Шостак, менеджер з комунікації Фонду місцевої демократіїОставить комментарий
Інші матеріали

Дайджест новин та подій березня в місцевому самоврядуванні
Дайджест новин та подій березня в місцевому самоврядуванні

ЗАКОНОДАВЧИЙ ПРОЦЕС Минулого місяця уряд схвалив законопроєкти [Читати далі]

Децентралізація та місцеве самоврядування в січні – дайджест новин
Децентралізація та місцеве самоврядування в січні – дайджест новин

Реформа децентралізації триває. Зокрема, у 2023 році заплановано [Читати далі]

День місцевого самоврядування
День місцевого самоврядування

7 грудня в Україні відзначається День місцевого самоврядування. [Читати далі]

Реформа децентралізації та МС під час війни
Реформа децентралізації та МС під час війни

76,5% українців і українок вважають, що реформу місцевого [Читати далі]

Розділи

 • МС (179)
 • ГС (194)
 • Зверніть увагу (73)
 • Блог (30)
 • Моніторинг видачі віз (2007-2012) (6)
 • Адміністративні послуги (61)
 • Адміністративні послуги. Харків (91)
 • Європейська інтеграція (30)
 • Конкурси (8)
 • Бібліоміст (6)
 • Культура діалогу (69)
 • Діалоги заради миру (27)
 • Новини (322)
 • Статті (65)
 • Видання ФМД (23)

Olga Miroshnyk, Head Foundation of Local Democracy
12, Movchanovskyi vyizd, Office 13 Kharkiv, Ukraine 61001
Phone: +380501626045
E-mail: mirfmd@gmail.com, Web-site: www.fmd.kh.ua Facebook: FMD